Endorsements

The Florida LGBTQ+ Democratic Caucus and its county chapters endorse in all levels of government from President to School Board.  Candidates may submit a request for endorsement after the qualifying period is complete. Candidates for federal and statewide office may apply to the state caucus for endorsement.

Candidates for state legislature as well as county and city offices are encouraged to apply to your local chapter for endorsement.  Please see the Chapters page for a list. If no chapter exists in your area, you may apply to the state caucus using the candidate questionnaire link above.

If you have questions, please contact campaign@lgbtqdems.org.


2022 General Election Endorsements

The Florida LGBTQ+ Democratic Caucus has released the following endorsements for the 2022 election cycle. Additional endorsements will be announced on a rolling basis leading up to the August 23 primary election and November 8 general election.

LGBTQ+ Democrats Announce First Endorsements for 2022 Election (July 15, 2022)

LGBTQ+ Dems Endorse Val Demings, Aramis Ayala, Ryan Morales, Annette Taddeo, Maxwell Alejandro Frost (July 23, 2022)

U.S. SENATE

  • Congresswoman Val Demings – US Senate

U.S. HOUSE INCUMBENTS

  • Rep. Al Lawson – District 2
  • Rep. Darren Soto – District 9
  • Rep. Kathy Castor – District 14
  • Rep. Sheila Cherfilus-McCormick – District 20
  • Rep. Lois Frankel – District 22
  • Rep. Frederica Wilson – District 24
  • Rep. Debbie Wasserman Schultz – District 25

U.S. HOUSE CHALLENGERS

  • Danielle Nicole Hawk – U.S. House, District 3
  • Karen Green – U.S. House, District 7
  • Joanne Terry – U.S. House, District 8
  • Maxwell Alejandro Frost – U.S. House, District 10
  • Kimberly Walker – U.S. House, District 12
  • Eric Lynn – U.S. House, District 13
  • Alan Cohn – U.S. House, District 15
  • Jan Schneider – U.S. House, District 16
  • Andrea Doria Kale – Congress, District 17
  • Dr. Cindy Banyai – U.S. House, District 19
  • Jared Moskowitz – U.S. House, District 23
  • Christine Alexandria Olivo – U.S. House, District 26
  • Annette Taddeo – Congress District 27
  • Robert Asencio – Congress District 28

GUBERNATORIAL

  • Charlie Crist – Governor

CABINET

  • Adam Hattersley – CFO
  • Aramis Ayala – Attorney General

STATE LEGISLATIVE

  • Loranne Ausley, State Senate – District 3
  • Tracie Davis, State Senate – District 5
  • Rodney Long, State Senate – District 9
  • Janet Cruz, State Senate – District 14
  • Darryl Rouson, State Senate – District 16
  • Linda Stewart, State Senate – District 17
  • Eunic Ortiz, State Senate – District 18
  • Vic Torres, State Senate – District 25
  • Shevrin Jones, State Senate – District 34
  • Lauren Book, State Senate – District 35
  • Raquel Pacheco, State Senate – District 36
  • Janelle Perez, State Senate – District 38
  • Carollyn Taylor, State House – District 2
  • Angie Nixon, State House – District 13
  • Yvonne Hayes Hinson, State House – District 21
  • Brandon Peters, State House – District 21
  • John Navarra, State House – District 28
  • Rishi Bagga, State House – District 35
  • Deborah Poulalion, State House – District 36
  • Carlos Guillermo Smith, State House – District 37
  • Sarah Henry, State House – District 38
  • Tiffany Hughes, State House – District 39
  • LaVon Bracy Davis, State House – District 40
  • Anna Eskamani, State House – District 42
  • Johanna Lopez, State House – District 43
  • Allie Braswell, State House – District 45
  • Kristen Arrington, State House – District 46
  • Bernard “Bernie” Fensterwald, State House – District 58
  • Lindsay Cross, State House – District 60
  • Janet Varnell Warwick, State House – District 61
  • Michele Rayner, State House – District 62
  • David Tillery, State House – District 66
  • Fentrice Driskell, State House – District 67
  • Lorissa Wright, State House – District 68
  • Andrew Learned, State House – District 69
  • Forest Blanton, State House – District 84
  • Curtis John Tucker, State House – District 85
  • Kelly Skidmore, State House – District 92
  • Katherine Waldron, State House – District 93
  • Patricia Hawkins-Williams, State House – District 99
  • Linda Thompson Gonzalez, State House – District 100
  • Marie Woodson, State House – District 105
  • Jordan Leonard, State House – District 106
  • Alessandro “A.J.” D’Amico, State House – District 113
  • Adam Benna, State House – District 114
  • Christie Cantin Davis, State House – District 115
  • Gabriel Gonzalez, State House – District 119

MUNICIPAL

Alachua

  • Harvey Ward – Gainesville Mayor
  • James Ingle – Gainesville Commission District 2
  • Casey Willits – Gainesville Commission District 3

Brevard

  • William “Bill” Johnson – West Melbourne City Council
  • Erin Dunne – School Board, District 2
  • James Alex Goins – Cocoa City Council District 1

Broward

  • Rod Velez – School Board Dist 1
  • Allan Zeman – School Board Dist 8

Duval

  • Lakesha Burton for Sheriff

Escambia

  • Ann Hill – City Council Dist 6
  • Myra Van Hoose – County Commission District 4

Hillsborough

  • Angela Birdsong – County Commission District 2

Volusia

  • Justin Kennedy – School Board District 3
  • Al Bouie – School Board District 1
  • Rick Karl – State House 29

CONSTITUTIONAL AMENDMENTS

  • Amendment 1 – No
  • Amendment 2 – No
  • Amendment 3 – No

Endorsement Archive

2020